Turkey. Women's T-shirt custom wholesale manufacturing

New ÖN SİPARİŞ Turkey. Women's T-shirt custom wholesale manufacturing

T-shirt manufacturer in Turkey

Keeping You Cool & Comfortable During Your Fitness Activities

Clothing science is constantly evolving. Fitness enthusiasts now have a wide array of fabric options to help keep them cool and dry during their workouts. Whether called dry-fit, moisture wicking or simply performance T-Shirt , these garments are all designed do the same thing: to keep you dry as you sweat.

What Makes Performance Clothing Special?

The main function of performance apparel is to move moisture away from your skin as you sweat. Performance clothing is light in weight and is woven to allow sweat to move through the fabric and evaporate, keeping you dry during your workout. Unlike cotton, which soaks up perspiration and gets heavier when wet, performance apparel allows moisture to move to the outer layer of the garment and evaporate. The 100% polyester fabric stays light and dry against your skin even as you’re running and working out, decreasing the chances of chafing, something that occurs when wet material rubs against your skin. When you sweat, the sweat remains on the cotton fabric.

Printing Simply Designed Performance Shirts

Yes, the T-shirt made with performance fabric is more expensive than cotton. However, you get more for your money. The clothing products we produce with 100% high performance fabric keep you cool and dry during intense sports. Like cotton fabric, there is no weight created by sweat. This gives you a really great performance boost. As the performance fabric is lightweight, screen printing plastisol ink can eliminate moisture absorption capabilities on these special liners. Therefore, we apply water based full organic printing. Printing large logos all over the T-shirt can reduce the performance value. Conbello, we recommend applying small logos and using up to three colors, but one color print provides the best performance. But thanks to this special fabric, since your sweat evaporates quickly, your shirt will stay dry and you will feel cooler. Another great feature is that you will not feel the heat of sweat, as there will be no sweat on your shirt.Fitness Aktiviteleriniz Sırasında Sizi Serin ve Rahat Tutar

Giyim bilimi sürekli gelişiyor. Fitness tutkunları artık antrenmanları sırasında serin ve kuru kalmasına yardımcı olmak için çok çeşitli kumaş seçeneklerine sahiptir. İster kuru oturuş, nem fitili ister basitçe performans Tişörtü olsun , bu giysilerin hepsi aynı şeyi yapar: terlerken sizi kuru tutmak için.

Performans Giysilerini Özel Kılan Nedir?

Performans giysisinin ana işlevi, terlerken nemi cildinizden uzaklaştırmaktır. Performans kıyafetleri hafiftir ve terin kumaştan geçmesine ve buharlaşmasına izin vermek için dokunur ve egzersiz sırasında sizi kuru tutar. Terlemeyi emen ve ıslakken ağırlaşan pamuğun aksine, performans giysisi nemin giysinin dış tabakasına hareket etmesini ve buharlaşmasını sağlar. % 100 performans  kumaş, koşarken ve egzersiz yaparken bile cildinize karşı hafif ve kuru kalır, sürtünme olasılığını azaltır.

Performans Kumaş Tişört İçin Baskı Teknikleri !

Performans kıyafetleri ekran baskısı veya işlemeli olabilir, ancak performans özel kıyafetleri için tasarımlarınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç özel husus vardır.Performans kumaşı hafif olduğu için, bu özel gömleklerin üzerine serigrafi plastisol mürekkebi nem emme yeteneklerini ortadan kaldırabilir.Bu sebeple,su bazlı tam organik baskı uygulamaktayız. Tişörtün her yerine büyük logolar basmak performans değerini düşürebilir.. Conbello, küçük logoların uygulanmasını ve en fazla üç renk kullanılmasını öneriyoruz., ancak bir renkli baskı en iyi performansı sağlar. Başka bir deyişle, logo ne kadar basit olursa, özel kıyafetler o kadar iyi performans gösterir.

Performans Giyim Ekstra Para Ödemeye  Değer mi?

Evet, performans kumaş ile imal edilmiş Tişört pamuktan daha pahalıdır. Ancak gerçekten ödediğiniz paranın daha fazla karşılığını alırsınız. % 100 yüksek performans kumaş ile ürettiğimiz giyim ürünleri, yoğun spor esnasında serin ve kuru kalmanızı sağlar. Pamuklu kumaş gibi terin yarattığı ağırlık olmaz. Bu ise size gerçekten müthiş bir performans artışı sağlar. Terlediğinizde,ter pamuklu kumaş üstünde kalır. Ama bu özel kumaş sayesinde ter hızlıca buharlaştığı için tişörtünüz kuru kalacak ve kendinizi daha serin hissedeceksiniz. Bir diğer muhteşem özelliği ise tişörtünüz üstünde ter olmayacağı için,ter sıcaklığını hissetmeyeceksiniz.

Door to door Shipping

  • Marka: Conbello
  • Ürün Kodu: EJ DOUBLE 2
  • Stok Durumu: ÖN SİPARİŞ

Mevcut Seçenekler:

Satın alabilmek için asgari adet: 100

Etiketler: toptan tişört, kadın tişört